Víte, že..?

Káva je lahoda, pohoda z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku.
To jste věděli? Asi jo, věděli…

Kávovník? Inu to je keř z rodu dvouděložných rostlin z čeledi mořenovité, věděli?
HA! Nejspíš nevěděli 🙂 Jedeme dál.
Káva jsou plody kávovníku, čili takto označujeme samotná semena, případně semena rozemletá na prášek.

A je to OVOCE!

Pramáti tohoto ovoce je… Afrika. Konkrétně Etiopie. Hlavní město, Addis Abeba, není až tak z moderního kávového hlediska interesantní, avšak celá Etiopie má 112mil obyvatel. Je 12tou nejlidnatější zemí na světě. Tak to už je něco kávomilců!

Ale zpět k tématu, takže káva. Skvělá káva je charakteristická svou silnou vůní (mmm, aroma) a černou barvou. Černý kontinent, černá káva… káva má být černá a mít silnou vůni, to dává smysl!

Každopádně náš oblíbený nápoj obsahuje mimo jiné alkaloid jménem kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak (to sice né vždy chceme, ale když jeden po obídku usíná, tak bodne, žejo).
Takže káva se především pije pro své povzbuzující účinky.
No ale odhlédněme od kořenů. Dnes k největším producentům patří Brazílie, Vietnam, Kolumbie a Indonésie. Káva je druhou nejprodávanější komoditou na světě. No fakt, hned po ropě. To je docela síla, asi jako dvojité ristretto! Které se dělá při 90-93°C, takže fakt síla!

A rovnou k zrnku věci – nejčastěji se pije káva ze zrnek druhu arabika a robusta (pokud máte před sebou kávičku, tak teď je vhodný okamžik si vychutnat doušek a… čteme dál).
No tak dobře, teď už ale jdeme pít kávu, což? Né, si o ní jen povídat.

Takže které druhy kávy existují…

pokud tento text čte Ital, tak věz, že sice kávu rád piješ, ale není to váš objev, ni vynález ani majetek, stejně jako si přivlastňujete pizzu-tu konzumovali Egypťani i Řekové dávno předtím, než Raffaele Esposito přišel s tímto nápadem v roce 1780. Ale ceníme, že vaši předci vynalezli rtuťový teploměr a liposukci, to nás těší a jsme za to rádi.
se questo testo viene letto da un italiano, sappi che anche se ti piace bere il caffè, non è una tua scoperta, invenzione o possesso, così come ti appropriavi della pizza – gli Egiziani e i Greci la consumavano molto prima che Raffaele Esposito avesse questa idea in 1780. Ma apprezziamo che i tuoi antenati abbiano inventato il termometro a mercurio e la liposuzione, siamo contenti e ne siamo felici.

Espresso
Italská metoda procesování a použití kávy, ve kterém je malé množství téměř vroucí vody, vytlačeno pod tlakem jemně mletými kávovými zrny. Výraz espresso pochází z jejich jazyka, kde je příčestím inf. esprimere – „vytlačit“, ale též „vyjádřit“. Asi proto mají potřebu se vyjadřovat tolik ke kávě :))
Mimochodem, espresso je také základem pro jiné druhy kávy, včetně caffè latte, cappuccino, lungo, americano nebo flat white. Takže pokud to Italům nebude vyhovovat, tak si za to můžou sami 😉
Turecká káva
nojo, v našich končinách oblíbený turek. Ten se připravuje slitím namleté kávy v šálku s vodou těsně pod bodem varu (nejlépe 98 °C). A také Slováci to mají rádi, inu, jsme si blízcí a to je dobře.
Mokka
Tradiční způsob pití kávy ve Středomoří, především v Řecku, Turecku a na Blízkém východě. Pro přípravu se využívá kovová konvička zvaná „džezva, ibrik“. Dá se říci, že je to zkrátka lepší turek, asi těžko najdeme silnější kávu co se obsahu kofeinu týče. U nás v kavárně ale tento mazec nebude, jsme v srdci Evropy a tuto jízdu zkuste na dovolené v Orientu 🙂

Zrna kávy – jsou zkrátka dva druhy
Arabica

Ta je nejoblíbenějším druhem kávy, hlavně kvůli její chuti. Ano, má sladší a komplexnější chuť, kterou můžete pít rovnou. Legrační je, že i když je nejoblíbenější, nemá tolik kofeinu jako Robusta, hmm?
Robusta
Zatímco Arabica je nejoblíbenější, Robusta je dostupnější a silnější. Díky své hořké chuti se Robusta obvykle používá pro espresso nápoje a v instantních kávových směsích. Pokud vaše pondělní ráno je pomalé, loudá se, sáhněte po šálku kávy s Robustou, to vás nakopne, než řeknete zlínský švec!

A víte co? Už jsme si přečetli dost, tak mrkněme na obrázek a ten nám to bude nejlépe ilustrovat:

Tak, pokud jste dočetli až sem a stále nemáte v ruce šálek kávy, tak to znamená jediné:
A) sedíte u nás v Cafe la Fé a vypili jste kávu velmi rychle (přečíst znova a pořádně, objednat si další)
B) sedíte u nás v Cafe la Fé, máte kávu před sebou a už je ze samého čtení studená (četli jste až moc a dejte si něco z našeho meníčka)
C) nesedíte u nás v Cafe la Fé a máte chuť na skvělou kávu – okamžitě, ale okamžitě je potřeba ji u nás vychutnat (rezervovat stůl)

Děkujeme za návštěvu a rádi s Vámi u kávičky popovídáme
Tým Cafe la Fé
Hlavní Andílek Pájinka